باقلوای ترکیه

باقلوای ترکیه : باقلوا، یکی از خوشمزه ترین دسر های ترکیه که طعم بی نظیر آن دل و هوش هرکسی را برده، حتی اگر عاشق شیرینی نیستید، در طول سفر با تور ترکیه طعم بی نظیر باقلوای استانبول را از دست ندهید.

باقلوای ترکیه دسریست که باید آن را چشید و لحظات را با آن شیرین کرد، با اولین گاز عاشق این دسر خوشمزه می شوید، ابتدا صدای تند و تیزی از لایه های خشک این دسر را می شنوید و سپس شیره خوشمزه آن جاری می شود. باقلوا، این شیرینی محبوب و دوست داشتنی معمولا از لایه های آرد خمیر شده و مغز های  گردو و پسته تهیه شده و با شهدی که از گلاب و زعفران و یا عسل شیرین می شود. در کنار تماشای مکان های دیدنی ترکیه، در یکی از کافه های سنتی بنشینید و با سفارش یک قهوه ترک و باقلوای مخصوص ترکی خستگی جان را به در کنید. 

بیشتر افراد فکر می کنند که باقلوا تنها بر دو نوع گردویی و پسته ای است، اما اینطور نیست. در ادامه با محبوب ترین خانواده باقلوا آشنا شوید :

1.باقلوا کورو ترکیه – Kuru baklava :

به دلیل نام این باقلوا ممکن است فکر کنید که این یک باقلوای نسبتا خشک است، اما باقلوا کورو تنها شربت کمتری نسبت به دیگر انواع باقلوا دارد. جعبه های این نوع باقلوا معمولا به عنوان هدیه و یا سوغاتی خریداری می شود زیرا از طول عمر بیشتری برخوردار است و دیر تر تازگی خود را از دست می دهد.

2. باقلوای شکلاتی ترکیه – Çikolatalı Baklava :

باقلوایی که از شکلات پر شده نتیجه ترکیب یک دسر سنتی و مدرن است، اگر عاشق شکلات هستید، این بار طعمی جدید و دو برابر خوشمزه تر را در باقلوا شکلاتی بچشید.

3. باقلوای ترکیه : باقلوای تیکه ای – Havuç dilimi baklava 

طرز تهیه و دستورالعمل باقلوای استانبول ترکیه : نحوه درست کردن بهترین باقلوا

مواد لازم برای درست کردن باقلوا:

1 بسته (16 اونس) خمیر فیلیو (fillo) را با توجه به دستورالعمل‌های یخزدایی کنی،  خمیر باید مثل کاغذ نازک و حتی نازک‌تر از آن باشد.

در ابتدا به عنوان تذکری مهم فراموش نکنید که بایست در افزودن کره یا هر بخشی از شربت (آب لیمو، آب و عسل) به دستورالعمل سرسری عمل نکنید زیرا این رویکرد برای مرطوب کردن و نرم کردن ورقه‌ها لازم است. در غیر این صورت لایه‌های باقلوا ممکن است خشک شود و خود را حفظ نکند.

شکلات اختیاری است اما برای تزیین بهتر باقلوا گزینه مناسبی است .

2. خمیر را برش دهید تا با ورقه پخت جور شود سپس با یک حوله مرطوب بپوشانید تا ورقه ها خشک نشود.

3. کناره‌ها و زیر و تابه 13 × 9 را کره بمالید.

حال بهتر است شربت عسل خود را آماده کنید : 

در یک کاسه متوسط، یک لیوان شکر،۲/۱ لیوان عسل، 2 قاشق چایخوری آب لیمو، و ۴/۳ لیوان آب را ترکیب کنید. با حرارت ملایم گرما دهید تا به جوش آید، در حین این کار آن را هم بزنید تا شکر حل شود، سپس حرارت را حالت متوسط/کم ببرید و 4 دقیقه دیگر بدون هم زدن اجازه دهید مخلوط بجوشد. پس از آن ترکیب را از روی اجاق برداشته و بگذارید در حین تهیه باقلوا، سرد شود.

نحوه ترکیب و سرهم کردن باقلوا:

تنور را تا 325 درجه فارنهایت گرم کنید.

گردو را حدود ده بار در غذاساز بگردانید تا به خوبی خرد شده و ریز شود. در یک کاسه متوسط: 4 لیوان گردوی خرد شده و 1 قاشق چایخوری دارچین را قاطی کنید.

10 ورق خمیر را روی تابه بگذاريد و هر ورقه را قبل از اضافه کردن ورقه جدید به کره آغشته کنید (یعنی ورقه های خمیر را در تابه قرار دهید، روی آن را کره بمالید، ورقه خمیر جدید را در تابه قرار دهيد، و این روند را تکرار کنید).


ورقه‌های خمیر باقیمانده را با یک حوله مرطوب بپوشانید.

تقریبا ۵/۱ مخلوط گردو (حدود ۴/۳ لیوان) را روی خمیر پخش کنید.

5 ورقه آغشته به کره اضافه کنید، سپس لایه گردو اضافه کنید. این کار را ۴ بار تکرار کنید. با 10 لایه از ورق خمیر کره‌مالی شده کار را به پایان ببرید و وی هر ورقه را کره بمالید.

دستورکار به صورت زیر است:

10 برگ ورق خمیر کره‌مالی شده، ۴/۳ لیوان مخلوط گردو،

5 برگ ورق خمیر، ۴/۳ لیوان مخلوط گردو،

5 برگ ورق خمیر، 3/4 لیوان مخلوط گردو،

5 برگ ورق خمیر ، 3/4 لیوان مخلوط گردو،

5 برگ ورق خمیر ، ۴/۳ لیوان مخلوط گردو

10 برگ خمیر کره‌مالی شده و مالیدن کره روی آن.

4. کیک را به ۲/۱ ۱ نوار عریض برش دهید، سپس به صورت قطری برای داشتن شکل الماسی برش دهید. در دمای 325 درجه فارنهایت 1 ساعت و 15 دقیقه  بپزید تا رنگ قهوه‌ای طلایی به خود بگیرد.

از تنور خارج کنید و بلافاصله شربت سرد شده را بر روی باقلوای داغ بریزید (صدای جلزولز آن را خواهید شنید). اجازه دهید تا باقلوا کاملا خنک شود و به دمای اتاق برسد.

نکته: برای گرفتن بهترین نتیجه، اجازه دهید باقلوا به مدت 4 تا 6 ساعت یا یک شب در دمای اتاق باقی بماند تا شربت به آن نفوذ کرده و لایه‌ها نرم شوند. باقلوا را با آجیل ریز شده یا چاشنی با شکلات ذوب شده تزیین کنید. با یک حوله تمیز به مدت 1 تا 2 هفته در دمای اتاق نگه دارید.

درست کردن هر باقلوا کمی خسته کننده است، اما من همه نکات اصلی درست کردن باقلوا را اینجا به اشتراک گذاشتیم و اطمینان می‌دهیم که در درست کردن آن موفق خواهید شد و می‌توانید آن را چندین روز قبل یاز مهمانی خود انجام دهید و در دمای اتاق حداقل به مدت یک هفته نگه دارید.

در استانبول ترکیه کجا باقلوا بخریم : بهترین باقلوا فروشی های استانبول ترکیه

باقلوای ترکی بی اغراق یکی از خوشمزه ترین و لذیذ ترین شیرنی های ترکیه و البته شیرنی محبوب دوران عثمانی ترکیه است که در طول سفر با تور استانبول ترکیه می توانید از بهترین انواع آن نوش جان کنید. باقلوا لذیذ و خوشمزه ترکی را در هر کجای ترکیه می توان پیدا کنید، اما باقلوای مغازه های قدیمی و معروف ترکیه را نمی توان با هر مغازه ای مقایسه کرد. طعم باقلوای بی نظیر را در هیچ کجا جز معروف ترین و قدیمی ترین باقلوا فروشی های ترکیه نمی توان پیدا کرد. در ادامه با معروف ترین باقلوا فروشی های ترکیه آشنا خواهید شد :

1. باقلوای گازیانتپلی بیلگیوگلو – Gaziantepli Baklavacı Bilgeoğlu 

دلیل شهرت باقلوای این مرکز فروش باقلوا در کره تصفیه شده و تمیز استفاده شده در باقلوا می باشد. حتی اگر بخواهید برای مصارف خانگی می توانید از کره های تصفیه شده و خوشمزه این مغازه بخرید.  در مغازه باقلوا فروشی گازیانتپلی بیلگیوگلو حتما از باقلوای پسته چیده شده پشت ویترین مغازه نوش جان کنید. 

نشانی : Caferağa Mahallesi, General Asım gündüz cd. nailbey sk no:1/b, 34710 Kadıköy/İstanbul, Turkey

2. بهترین شعبه باقلوا ترکیه : باقلوای دیار بورما – Diyar Burma 

دیار بورما که دارای شعبه های زیادی در سرتا سر ترکیه مخصوصا قسمت آسیاسی ترکیه است از دیگر مغازه های معتبر و برتر پخت باقلوای ترکی است. در هر کجا که باشید می توانید آدرس یکی از نزدیک ترین شعبه های دیار بورما را از اهالی محل بگیرید و خوشمزه ترین باقلوای ترکی را کنار یک چای دلچسب نوش جان کنید.

3. باقلوای کوشکروگلو استانبول – Köşkeroğlu

باقلوا در کوشکروگلو درست همان چیزیست که از یک باقلوای خوب انتظار می رود، چشیدن باقلوای پسته این مغازه شیرنی پزی بلیقین از بایدهای زندگی در استانبول است. باقلوای کوشکروگلو را می توانید درست پشت شعبه Güllüoğlu در کاراکوی پیدا کنید.
نشانی کوشکروگلو : İstWest AVM, Yenibosna Merkez Mahallesi, Değirmenbahçe Caddesi, No 17, Bahçelievler, İstanbul

4. باقلوا فروشی  و رستوران ترکیه : باقلوای کنیالی پاستانسی – Konyalı Pastanesi

رستوران کنیالی پاستانسی که در سال 1897 شروع به کار کرده و در سرو کردن غذا های سنتی ترکیه زبان زد است، برای آنها که می خواهند از بهترین دسر های ترکیه لذت ببرند نیز بهترین گزینه و انتخاب است. در رستوران مشهور کنیالی پاستانسی باقلوای پرتقالی را از دست ندهید. بهترین باقلوای پرتقالی ترکیه را می توانید در این رستوران نوش جان کنید.
نشانی : آنکارا کاداسی، Konyalı Han, Sirkeci

5. باقلوا فروشی قدیمی ترکیه : باقلوای دولی – Develi Baklava

این یکی از رستوران های قدیمی ترکیه است که به منظور سرو غذا های سنتی شمال آنتالیا در سال 1912 افتتاح شد. شعبه اصلی این رستوران  در ساماتایا  واقع شده، اما شعبه های این برند را می توان در Kalamış ، Etiler و Ataşehir یافت به دلیل سرو باقلوای خوشمزه شهرت پیدا  کرد، در روستوران دولی حتما طعم بی نظیر باقلوای Yaprak Söbiyeti (رول باقلاوا با پسته و کرم) را بچشید.

6. رستوران خوب ترکیه : باقلوای حمدی – Hamdi

رستوران حمدی واقع در Eminönü یکی از رستوران های برتر کباب استانبول است داری منو با 17 نوع کباب و دسر ها و شیرنی های متنوع است. باقلوای پسته رستوران حمدی از دسر هاییست که باید آن را در این رستوران سفارش داد. 

7. باقلوا فروشی مشهور ترکیه : باقلوای گیولوگو – Güllüoğlu

یکی از مشهور ترین و معروف ترین باقلوا فروشی های شهر باقلوای گیولوگو است کهبهترین باقلوا در هر نوعی را سرو می کند. بهترین باقلوا ها از هر نوع : باقلوای پسته، باقلوای پسته سبز، باقلوای کرم پر شده، باقلوای مربعی، باقلوای استوانه ای و حتی باقلوای شکلاتی را می توانید در این شیرنی فروشی نوش جان کنید.

تاریخچه باقلوا

هنوز بر سر ملیت باقلوا در میان مردم ترک،  عرب، بلغار، روس و مردم کشور ارمنستان آن بحث است و تاریخ باقلوا، این دسر شیرین خوشمزه به سالهای خیلی دور باز می گردد. همه این کشور ها باقلوا را دسر ملی خود می دانند، اما  به راستی باقلوا در اصل دسر کدام کشور است ؟ تاریخچه این دسر خوشمزه کمی پیچیده، اما بسیار جالب است. درباره باقلوا بیشتر بدانید :

دانستنی های جالب  تاریخ باقلوا 

می‌توان گفت که گسترش امپراتوری عثمانی در سرتاسر خاورمیانه، مدیترانه شرقی، بالکان و قفقاز، می‌تواند دلیل چند ملیتی باقلوا باشد  و این باعث شده تا فرهنگ‌های مختلف، باقلوا را دسر خود بدانند. با این حال، اینکه این دسر از امپراطوری یونان باستانی یا بیزانس یا اعراب و ترکها آمده باشد، هنوز نامشخص است. آنچه ما می‌توانیم به صدق درباره اولین شیرنی باقلوا بگوییم این است که این دسر در طول دوره عثمانی، با شواهد کتبی در کتابچه آشپزخانه کاخ توپکاپی – Topkapı، در سال 1473 درست شده است.

در آن دوران، باقلوا به عنوان دسر جشن، به عنوان مثال، در مراسم ختنه سنتی، مهمانی‌ها و یا آمدن مهمانان ارائه می‌شد. همچنین لازم به ذکر است که آماده‌سازی باقلوا به یک مهارت سطح بالا تبدیل شد و به منظور خوشایند مقام‌های عالی و جامعه عالی، تکامل یافت.  جالب است بدانید که اوستای (استاد) باقلوا بودن توسط کارفرمایان ثروتمند ترجیح داده می‌شد، چون که می‌خواستند آشپزان آنها قادر به تهیه باقلوای با نازکترین لایه‌های خمیر ممکن باشند، یادگیری چنین مهارتی، گاهی اوقات به یک عمر یادگیری نیاز داشت.
در کناک‌های قدیمی (املاک متعلق به طبقه اشراف)، از آشپزهای ماهر انتظار می‌رفت که در هنگام تهیه باقلوای کامل خود، 100 قطعه نازک را در سینی قرار دهند. داستان‌هایی نیز نقل می‌کنند که صاحب عمارت قبل از پختن باقلوا، آن را بازرسی می‌کرده؛ اگر یک سکه زر از فاصله نیم‌متر در هوا به طور عمودی انداخته می‌شد، از خمیر بیرون نمی‌آید و به پایین سینی نمی‌رسید، به خمیر اجازه پخت نمی داد  و آن را رد می کرد.

باقلوا دسر سلطنتی و اشرافی و یک سنت دولتی شد. در اواخر قرن هفده‌ام، رژه باقلوا شروع به برگزاری شد که در آن سربازان امپراتوری در طول جشن بزرگ تعطیلات رمضان با دسر خوشمزه پذیرایی شدند. صفوف سینی‌های باقلوا که برای سربازان منتقل می‌شد، به یک رژه تبدیل شد و این رژه طولانی توسط مردم استانبول مورد تشویق قرار گرفت.

امروز، باقلوا تنها دسری برای ثروتمندان نیست و به یک هدیه جدایی‌ناپذیر برای هر نوع جشنی تبدیل شده است.
اگر روزی به کشور ترک زبان سفر کردید، باقلوا، این سوغات خوشمزه ترکیه را فراموش نکنید، در یکی از بهترین باقلوا فروشی های استانبول طعم واقعی باقلوا را مزه کنید. 

مقایسه آگهی ها

مقایسه